Biegunka a utrata elektrolitów

Biegunka to dolegliwość, która może dotknąć każdego bez względu na wiek. Jest dolegliwością bardzo przykrą spowodowaną przez zatrucie pokarmowe lub infekcję bakteryjną albo wirusową. Biegunka – bez względu na przyczyną – związana jest z ryzykiem utraty elektrolitów. Jak temu zapobiec?

Biegunka a utrata elektrolitów

Kiedy można mówić o biegunce?

Za kryterium przyjęto liczbę wypróżnień w ciągu dnia. Najczęściej wypróżniamy się nie więcej jak dwa razy dziennie. Zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez  Światową Organizację Zdrowia (WHO) o biegunce można mówić, gdy wypróżnianie się w ciągu dnia więcej niż trzy razy jest biegunką. Aby można było mówić o biegunce musi jednak zostać spełniony jeszcze jeden warunek: konsystencja kału musi ulec zmianie. W przypadku biegunki konsystencja stolca powinna być półpłynna lub płynna. Bardzo często biegunce towarzyszą dodatkowe dolegliwości: nudności, wymioty, bóle brzucha, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączka.

Leczenie biegunki

Osoby, które cierpią na biegunką mogą sięgnąć po leki, które wśród składników mają loperamid. Preparaty te nie tylko powstrzymują biegunkę, ale dodatkowo chronią przez utratą elektrolitów. Zaleca się także stosowanie lekkostrawnej, ubogiej w błonnik diety. W przypadku biegunki w jadłospisie może znaleźć się gotowana marchewka (zupa marchwianka), kleik ryżowy (należy ugotować go na wodzie), czerstwy chleb i suchary.

Aby nie doszło do odwodnienia

W przypadku biegunki bardzo łatwo może dojść do odwodnienia organizmu. Wiąże się to z utratą elektrolitów i jest zagrożeniem szczególnie dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci. Aby nie doszło do utraty elektrolitów i odwodnienia organizmu należy sięgnąć po preparaty, które dostarczą niezbędnych substancji. Preparaty te jednocześnie sprawiają, że organizm prawidłowo wchłania wodę z przewodu pokarmowego. Preparaty te można kupić bez recepty w każdej aptece. W ich składzie jest zarówno glukoza jak też związki sodu i potasu. Elektrolity to preparaty przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Te dla dzieci mają często owocowy smak.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: