Cechy dobrych farb fasadowych i nie tylko

Malowanie pomieszczeń i fasad wiąże się z wykonaniem wielu różnych czynności, z których paradoksalnie najmniej czasochłonną jest samo malowanie. Oczywiście warunkiem jest używanie profesjonalnych narzędzi oraz farb. Nie tylko znacząco skraca to czas całego przedsięwzięcia, ale również czyni je znacznie bardziej przyjemnym. Malowanie przestaje być przykrym obowiązkiem.

Farba fasadowa to specyficzny rodzaj farby potrzebnej do odświeżenia wyglądu elewacji na zewnątrz budynków. Liczy się pierwsze wrażenie zatem i dobór tej farby jest bardzo ważny. Nie należy kierować się tylko ceną – tańsze farby są często gorszej jakości. Żadna to oszczędność gdy po upływie zaledwie kilku miesięcy lub nawet tygodni konieczne jest kolejne malowanie.

Dobre farby fasadowe to farby emulsyjne. Cechują się tym, że są bardzo odporne na ścieranie, wydajne. Powinny być również w dużym stopniu odporne na działanie czynników atmosferycznych. Będą przecież cały czas wystawione na działanie promieni słonecznych, wilgoci, mrozu. Farba fasadowa zwykle jest uniwersalna co oznacza, że równie dobrze spisuje się na zewnątrz jak i wewnątrz.

Jednak nawet najlepsza farba nie będzie spełniała swojego zadania, jeśli nie zostanie przygotowane odpowiednie podłoże pod nią. Malowanie to ostatni etap wykończenia elewacji. Również różne podłoża wymagają użycia innego rodzaju farby. W starszych domach mamy do czynienia z reguły z tynkiem cementowym, wapiennym lub połączeniem tych obu. Lepiej unikać używania w tym wypadku farb organicznych ze względu na możliwości kruszenia się. Nowsze domy mają tynki będące elementem ocieplenia. Są to tynki cienkowarstwowe; akrylowe lub silikonowe. Zasada głosi, aby w tym wypadku skorzystać z farby o podobnym składzie.

Z powierzchni, którą chcemy pomalować muszą zniknąć resztki innych farb, szczególnie klejowych. Podłoże przygotowane do malowania musi być suche i gładkie. Niekiedy przedtem potrzebują one umycia wodą z detergentem. Przed położeniem farby przydaje się również dobre gruntowanie specjalnym impregnatem, który jest przeźroczysty i nie wpływa na efekt końcowy. Sprawi to, że podłoże będzie znacznie bardziej przyczepne, co z kolei wpłynie na zużycie środka malującego. Farba przed użyciem powinna być dobrze wymieszana. Z reguły potrzeba dwóch warstw farby aby dokładnie pokryć całą powierzchnię.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: