Co to są elektrolity?

Elektrolity to jony rozpuszczalne w wodzie. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu: wspierają pracę układu nerwowego i serca, przenoszą impulsy elektryczne do komórek, utrzymują napięcie w błonach komórkowych, biorą udział w transportowaniu wody, utrzymują równowagę kwasowo-zasadową. Dla prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje przede wszystkim sodu, potasu, magnezu i wapnia.

Co to są elektrolity?

Jony sodu, potasu, magnezu i wapnia mają ładunek dodatni lub ujemny. Dzięki temu, że przewodzą prąd elektryczny, regulują wszystkie procesy życiowe, które zachodzą w organizmie.

Przyczyny i objawy niedoboru elektrolitów u dorosłych

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego to najczęstsza, ale nie jedyna przyczyna niedoboru elektrolitów w organizmie. Elektrolity usuwane są z organizmu razem z potem; do ich niedoboru może przyczynić się intensywny trening czy inny wysiłek fizyczny. Do utraty elektrolitów dochodzi również podczas upałów oraz w trakcie przebywania w pomieszczeniach, w których jest wysoka temperatura. Wysokie temperatury sprawiają, że pocimy się intensywniej niż zwykle. Niedobór elektrolitów bardzo często jest skutkiem ubocznym stosowania leków moczopędnych. Przyczyną niedoboru ważnych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków może być także stosowanie środków przeczyszczających, źle zbilansowana dieta oraz mała ilość wypijanych płynów. Mówiąc płyny mamy na myśli przede wszystkim wodę. Niedobór elektrolitów objawia się ogólnym osłabieniem, brakiem energii. Często pojawiają się także zawroty i bóle głowy, skurcze i bóle mięśni. Pamiętajmy, że serce to także mięsień – niedobory elektrolitów są przyczyną arytmii.

Sposoby na szybkie uzupełnienie elektrolitów

Nawodnienie organizmu to metoda najbardziej prosta. W pierwszej kolejności sięgamy po wodę z dodatkiem minerałów w wyższym stężeniu, później po sok pomidorowy. W przypadku wymiotów lub biegunki niezbędne jest zastosowanie preparatów, które zawierają duże stężenie elektrolitów. Dostaniemy je w każdej aptece bez recepty.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: