Co wybrać - kredyt czy pożyczkę?Większość ludzi z niechęcią i nieufnością myśli o pożyczkach i kredytach. Nie każdy w pełni ufa bankom i jeszcze mniej osób lubi być w długach u kogokolwiek. Jednakże bardzo często jest to konieczność, której nie da się uniknąć, jeżeli planuje się, na przykład, zakup jakiejś nieruchomości. Jak wiadomo, jest to wydatek, który znacznie przekracza możliwości zdecydowanej większości ludzi. Dlatego też bez opcji jaką są kredyty hipoteczne, mało kto byłby w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania czy domu.

Kredyt czy pożyczka

Zanim jednak podejmie się decyzję o zadłużeniu, to warto się dowiedzieć jakie istnieją opcje. Kredyt czy pożyczka, o to pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć. Może to zaskoczyć wiele osób, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieją różnice między tym czym jest kredyt a czym pożyczka.

Pożyczka jest jednak pojęciem ogólnym. W przeciwieństwie do kredytu, który precyzowany jest w Prawie Bankowym, pożyczki regulowane są poprzez Kodeks Cywilny. Oprócz tego pożyczka może być udzielona przez każdego, kto posiada pieniądze i chce je komuś pożyczyć. Kredyty natomiast to dziedzina, która należy do banków. Gdy dojdzie do udzielenia kredytu, to pieniądze, które w jego wyniku zostaną przekazane kredytobiorcy, nie są własnością ani jego, ani banku. W związku z tym faktem, zawsze spisywane są umowy, które starannie wymieniają wszystkie warunki i zasady spłaty, jak i również zawierają datę, do której cały kredyt musi być spłacony.

Formalnosci

Formalności takie nie muszą być spełniane przy udzielaniu pożyczek, chociaż przy większych kwotach, zazwyczaj również dochodzi do podpisywania umowy. Umowa taka jest jednak tylko w celach dowodowych i potwierdza zawarcie pożyczki oraz konieczność jej zwrotu. Nie musi jednak definiować daty spłaty, zatem pożyczka wciąż jest znacznie bardziej elastyczną i mniej formalną opcją, w porównaniu z kredytem.

Każdy powinien zapoznać się z tymi faktami zanim podejmie decyzję o podjęciu kredytu lub pożyczki. Wszakże brak znajomości prawa nie chroni przed karą za jego złamanie i zawsze lepiej wiedzieć czego oczekiwać.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: