Czym są elektrolity?

Niezwykle ważną rolę w naszym organizmie pełnią elektrolity. Dzięki nim organizm może prawidłowo funkcjonować. Gdy je tracimy, jesteśmy zmęczeni, pojawiają się dolegliwości ze strony układu nerwowego, zaburzeniu ulega struktura kości i zębów. Zobaczmy, czym są elektrolity.

Czym są elektrolity?

Co tą są elektrolity?

Elektrolitami nazwane zostały obecne w naszym organizmie jony soli, które umożliwiają wchłanianie wody. Są one obecne we wszystkich płynach tkankowych oraz we krwi i osoczy. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są przede wszystkim jony:

  • sodu;
  • potasu;
  • magnezu;
  • wapnia.

Organizm jest dobrze nawodniony i funkcjonuje prawidłowy, gdy między tymi jonami zachodzi równowaga. Gdy tak się nie dzieje, pojawiają się objawy ze strony układu mięśniowego, sercowego i nerwowego.

Przyczyny utraty elektrolitów

Wyjątkowo często i szybko tracimy elektrolity podczas upałów. To efekt tego, że elektrolity tracimy razem z potem. Im wyższa jest temperatura, tym intensywniej pocimy się tracą w ten sposób bardzo szybko elektrolity. Przyczyną utraty elektrolitów są także choroby wirusowe, także choroby przebiegające z wysoką gorączką. Przyczyną utraty elektrolitów może być także biegunka albo wymioty. Elektrolity tracą również sportowcy w trakcie treningów.

Objawy świadczące o niedoborach elektrolitów

Przy niedoborach elektrolitów występują dość charakterystyczne objawy:

  • ogólne osłabienie;
  • zawroty głowy;
  • drżenie mięśni;
  • senność.

Jeśli przy tych objawach nie zaczniemy działać, pojawią się następne, bardziej groźne. Są to omdlenia i zaburzenia rytmu serca.

Sposoby na uzupełnienie elektrolitów

Bardzo szybko możne podnieść poziom potasu w organizmie wypijając szklankę soku pomidorowego. W przypadku utraty elektrolitów na skutek biegunki czy wymiotów lepiej jest sięgnąć po preparaty z apteki. Elektrolity sprzedawane są bez recepty. Z reguły mają postać proszku zamkniętego w saszetce. Wodny roztwór należy przygotować zgodnie z zaleceniami na ulotce. Są wśród nich preparaty zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: