Druk cyfrowy - najważniejsze informacje

Druk cyfrowy jest dziś wykorzystywany do produkcji większości materiałów reklamowych i taki stan rzeczy nie jest dla nas zaskoczeniem. Czy jednak wiemy, dlaczego tak się dzieje, jakie są największe zalety tego rodzaju druku, a co jest uważane za jego wadę?

Cyfrowy, czyli jaki?

Druk cyfrowy zwraca na siebie uwagę z przynajmniej kilku powodów, na pierwszy plan zaś wysuwa się to, że jest możliwy bez wcześniejszego przygotowania formy drukarskiej. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że wszystkie dane trafiają na papier dzięki wykorzystaniu danych z komputera. Jest to metoda druku płaskiego znajdująca zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie w grę wchodzą stosunkowo niskie nakłady.

Przegląd zalet druku cyfrowego

Tym, co sprawia, że drukowanie cyfrowe ma wielu zwolenników, jest przede wszystkim jego niewygórowana cena. Brak formy drukarskiej sprawia, że jest opłacalne nawet wtedy, gdy interesują nas niskie nakłady, a właśnie z nimi mamy do czynienia najczęściej w przypadku materiałów reklamowych. Nie bez znaczenia jest i to, że w każdym momencie możliwa staje się personalizacja takiego druku. Co więcej, nawet dość skomplikowane zlecenia mogą być realizowane w krótkim czasie, niekiedy zaś wydruki są dostępne „od ręki”. Dziś problemem nie jest też drukowanie w niestandardowych formatach, co również ma wpływ na popularyzację tej metody.

Zobacz też: https://www.viperprint.pl/druk-cyfrowy

Druk cyfrowy i jego niedociągnięcia

Niestety, nie jest to rozwiązanie wolne od wad, jedną z najpoważniejszych wydaje się zaś jakość druku cyfrowego. Choć notujemy na tym polu sporą poprawę, nadal jest ona niższa niż ma to miejsce w odniesieniu do druku offsetowego, co może być problemem przy realizacji wielu nieco bardziej skomplikowanych projektów. Problem pojawia się zwłaszcza, gdy zależy nam na dużych powierzchniach zadrukowanych przez jeden kolor, co sprawia, że nie wszędzie znajduje on zastosowanie. Ograniczeniem bywa także sama kolorystyka. Możliwy jest jedynie druk czarno-biały, gdy zaś interesują nas kolory, te są dostępne jedynie w formacie CMYK.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: