Elektrolity: czym są i jaką rolę pełnią?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są między innymi elektrolity. Z medycznego punktu widzenia elektrolity to jony soli potasu, sodu, magnezu i wapnia. Prawidłowy poziom jonów tych pierwiastków w organizmie zapewnia równowagę wodno-elektrolitową. Dzięki temu organizm jest dobrze nawodniony, nie dochodzi do zaburzeń pracy układu nerwowego i serca.

Elektrolity: czym są i jaką rolę pełnią?

Przyczyny utraty elektrolitów

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastki dostarczamy wraz z pożywieniem, wodą i innymi napojami. Stężenie elektrolitów nie utrzymuje się w organizmie przez cały czas na stałym poziomie. Do ich utraty dochodzi podczas oddychania, oddawania moczu. Duże ilości elektrolitów tracimy razem z potem. Do wypłukiwania cennych dla organizmu minerałów dochodzi także podczas wymiotów, biegunki, gorączki. Tracimy wówczas zarówno wodę, jak i elektrolity. Bez względu na przyczynę, utrata elektrolitów zawsze zaburza funkcjonowanie organizmu. Sygnały świadczące o spadku stężenie elektrolitów poniżej odpowiedniego poziomu jest brak energii, drżenie i bóle mięśni, omdlenia. Nawodnienie organizmu to najszybsza (nie zawsze jednak wystarczająca) metoda uzupełnienia elektrolitów. Napojem, który w takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej jest woda mineralna wzbogacona minerałami. Podaż elektrolitów powinna być dostosowana do trybu życia, który prowadzimy. Jeśli regularnie trenujemy pamiętajmy, aby po każdym treningu uzupełnić poziom elektrolitów sięgając np. po napój izotoniczny.

Pomoc z apteki

W przypadku infekcji, której towarzyszą wymioty/ lub i biegunka koniecznie należy sięgnąć po apteczne preparaty zawierające duże stężenie potasu i sodu. Preparaty te dostępne są w postaci proszku zamkniętego w jednorazowej saszetce lub w postaci musujących tabletek. Bez względu na postać są łatwo przyswajalne, pozwalają więc bardzo szybko uzupełnić niedobór elektrolitów. Wśród tych preparatów są środki dedykowane osobom dorosłym i dzieciom. Preparaty dostępne są w różnych smakach. Dzieci chętnie je piją.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: