Elektrolity: garść faktów

Elektrolity to minerały, które odgrywają ogromną rolę w równowadze płynów w organizmie. Są potrzebne do tego, aby nasze ciało było prawidłowo nawodnione. Dzięki nim możliwe jest zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej. Wpływają również na prawidłowe kurczenie się mięśni, co ma ogromne znaczenie, jeśli zauważymy, że mięśniem jest także serce. Poznajmy elektrolity nieco bliżej.

Elektrolity mają ogromne znaczenie dla każdego z nas. Szczególnie istotne są jednak dla sportowców oraz osób podejmujących intensywną aktywność fizyczną. Kiedy brakuje elektrolitów, komórki nie mogą przesyłać impulsów elektrycznych przez błonę i inne komórki znajdujące się w ciele. Niedobory elektrolitów przekładają się na nieprawidłowe generowanie impulsów nerwowych, niewłaściwą pracę serca, a także skurcze mięśni. Kiedy poziom elektrolitów spada, pojawia się zmęczenie, reakcje są spowolniałe, a stopień nawodnienia zbyt niski.

Kiedy tracimy elektrolity?

Do utraty elektrolitów najczęściej dochodzi przez pot. Kiedy więc intensywnie się pocimy, musimy liczyć się z tym, że poziom elektrolitów znacznie spadnie. Wysoka temperatura otoczenia, intensywny wysiłek, choroba przebiegająca z wysoką gorączką – wszystko to stwarza ryzyko utraty elektrolitów. Najczęściej tracimy wówczas:

  • sód;
  • magnez;
  • wapń;
  • potas.

Dlatego tak ważne jest, aby zarówno w trakcie choroby, jak i aktywności fizycznej regularnie uzupełniać niedobory płynów. UWAGA: kiedy pojawia się pragnienie, na ogół organizm jest już nieco odwodniony. Bardzo ważne jest, aby po płyny sięgać jeszcze zanim poczujemy, że chce się nam pić.

Co jeszcze może prowadzić do niedoboru elektrolitów?

Za zbyt niski poziom elektrolitów odpowiadają również:

  • nadmiar kawy;
  • wypijanie zbyt dużej ilości napojów energetycznych;
  • nieodpowiednia, źle zbilansowana dieta;
  • stres.

U osób mających problem z wchłanianiem i przyswajaniem minerałów może dochodzić do niedoborów elektrolitów nawet wówczas, gdy dbają one o to, aby regularnie pić, a ich dieta jest bardzo dobrze zbilansowana.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: