Garść informacji o dachówkach

Do najstarszych materiałów używanych na pokrycia dachów należą dachówki. W budownictwie tradycyjnym najczęściej wykorzystywana jest dachówka ceramiczna.

Materiały do produkcji dachówek

Materiał wykorzystywanym tradycyjnie do produkcji dachówek jest glina. Oczywiście dodaj się d niej szereg innych uszlachetniających składników. Wyrobiona masa formowana jest w odpowiednich kształtkach, a następnie wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Do masy glinianej mogą zostać dodane barwniki. W ten sposób powstają dachówki w różnych kolorach. Tego typu dachówki nazywane są angobowanymi. Wypalone w piecu dachówki mogą zostać pokryte glazurą. Szkliwienie dachówek sprawia, że na rynku dostępne są dachówki ceramiczne w wielu kolorach; wybór kolorów dachówek szkliwionych jest znacznie większy niż tych angobowanych. Oprócz dachówek ceramicznych produkowane są także dachówki cementowe. Najważniejszym składnikiem do ich produkcji jest cement; oprócz niego używa się również piasku i wody. Dachówki cementowe również dostępne są w różnych kolorach.

Rodzaje dachówek

Dachówki ceramiczne, które kupowane są najczęściej występują w kilku rodzajach. Na rynku dostępne są między innymi dachówki:

  • karpiówki. Ich cechą charakterystyczną jest wyprofilowana dolna część, czyli tak zwany nosek. Może on być ostry, owalny lub prosty. Ten typ dachówek można układać na dwa sposoby: w koronkę albo w łuskę;
  • holenderka. Jej przekrój poprzeczny przypomina literę S, stąd inna nazwa to dachówka esówka;
  • mnich-mniszka. To długie dachówki o kształcie korytka złożone z dolnej mniszki i górnego mnich. Ułożenie poszycia z tych dachówek pochłania mnóstwo czasu, jest ono także stosunkowo ciężkie.

Producenci dachówek ceramicznych czy cementowych oferują również różnego rodzaju akcesoria i kształtki, dzięki temu dachówkami można pokryć nawet dach o mocno skomplikowanej konstrukcji. Nowoczesne technologie, po które sięgają producenci dachówek ceramicznych i cementowych sprawiają, że sprawdzają się one także jako poszycie budynków o bardzo nowoczesnych kształtach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: