Jak dobierać dachówki? Na co zwrócić uwagę?

Dachówka jest bardzo popularnym rodzajem pokrycia dachowego. Jednak aby była wytrzymała, funkcjonalna i pasowała do ogólnego obrazu budynku, musi być dobrze dobrana.

Przede wszystkim musimy dokonać wyboru w zakresie tego, czy mają być to dachówki ceramiczne, czy betonowe

Jeśli szukamy produktów u renomowanych producentów, to właściwości obu tych rodzajów dachówek będą zbliżone. Kiedy jednak kupimy najprostszy i najtańszy produkt, to musimy się liczyć z tym, że dachówki betonowe będą mniej trwałe i bardziej podatne na wszelkie zabrudzenia. Dachówka ceramiczna ma też gładszą powierzchnię (zobacz więcej na https://www.gerardroofs.pl/pl/).

Dodatkową zaletą dachówek ceramicznych jest też to, że możemy wybierać sposób szerszej palety kolorów. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy nam na nietypowej barwie, która pasować będzie do wyglądu domu i harmonijnie współgrać z otoczeniem. Z kolei dachówki wykonane z betonu są nieco skuteczniejsze, jeśli chodzi o izolację akustyczną. Są też bardziej ekologiczne i tańsze.

Powinniśmy też zastanowić się nad samym kształtem dachówki

Zarówno wśród dachówek ceramicznych, jak i betonowych można wyróżnić dachówki profilowane i płaskie. Te ostatnie będą bardziej uniwersalne, gdyż sprawdzą się i na tradycyjnych pokryciach dachowych, jak też, jeśli chodzi o bardziej nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Warto też zadbać o to, aby kształt oraz kolor dachówki był zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o to, aby wziąć pod uwagę nie tylko wygląda naszego domu, ale też najbliższe mu otoczenie. Ostatecznie kształt dachówki, co oczywiste, musi też uwzględniać samą konstrukcję dachu. Jeśli powierzchnia jest bardzo skomplikowana i ma wiele płaszczyzn, to najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup dachówek małoformatowych. Należy też zwrócić uwagę na wytyczne producentów dachówek – szczególnie istotną kwestią jest dostosowanie się do zalecanego kąta nachylenia połaci, na jakiej można zastosować wybrany model dachówki. Całość należy podsumować w sensie finansowym i dopiero wtedy porównać oferty poszczególnych dostawców.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: