Jak dobrać dachówki?

Wybór odpowiednich dachówek to niejednokrotnie bardzo trudna decyzja, która będzie skutkować szczelnością i jakością naszego dachu, a przede wszystkim wpłynie na koszty, które poniesiemy przy jego zakładaniu.

Do wyboru mamy dachówki ceramiczne, betonowe lub też blachodachówki. Ważne, aby przede wszystkim dawały ochronę na dach przez wiele lat. Przede wszystkim musimy sprawdzić jakie nachylenie ma nasz dach. Im bardziej stromy dach, tym woda szybciej spływa i pokrycie jest mnie narażone na przecieki. Im mniejszy kąt nachylenia, tym mniejszy jest wybór dachówek. Dachówki ceramiczne i betonowe stosuje się na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 10 stopni, ale są też takie, dla których musi on wynosić co najmniej 15 stopni, a nawet 20 stopni czy też 30 stopni. Pokrycia z dachówek falistych są szczelniejsze niż z płaskich, dla których zalecana stromość dachu to 22-25 stopni. Minimalny dopuszczalny kąt nachylenia dachu 30 stopni dotyczy karpiówek, które nie mają zamków.

Ważna jest także sama budowa dachu. Kiedy mamy do czynienia z dachem dwuspadowym, który charakteryzuje się wielkimi prostymi powierzchniami, to korzystnym wyborem będą duże dachówki. Mówimy tutaj o dachach bez wolich oczek, dodatkowych grzbietów czy lukarn. Wtedy duże dachówki będą nie tylko najkorzystniejsze do położenia z punktu widzenia ekonomicznego, ale także z powodu wygody i szybkości układania dachówek.

Zupełnie inaczej ma się sprawa, kiedy dach złożony jest z różnego rodzaju połaci, które są ustawione względem siebie pod różnymi kątami. Wtedy dużo wygodniej i przede wszystkim taniej będzie wykorzystać małe dachówki. Łatwiej będzie je układać, a dodatkowo unikniemy uciążliwego i kosztownego cięcia materiałów. Dodatkowo trzeba pamiętać, że przecięte krawędzie dachówek powlekanych wyglądają inaczej niż wierzch pokrycia. Po docięciu dekarze muszą pokryć odsłoniętą krawędź zimną angobą albo farbą. Ostatecznie warto zdecydować się na takie dachówki, które przede wszystkim mają długoletnią gwarancję, dużą wytrzymałość i są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: