Jak oszacować koszt pokrycia dachu?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu jest zadaniem dość skomplikowanym z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że błędy montażowe zwykle są trudne do naprawienia, a wymiana nawet części dachu jest zadaniem skomplikowanym. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że mamy do czynienia z inwestycją, która wymaga od nas sporych nakładów finansowych, na które, niejednokrotnie, ciężko jest nam się zdecydować.

Co wpływa na cenę dachu?

Dla nikogo tajemnicą nie jest to, że im bardziej skomplikowany jest dach, tym bardziej kosztowne okazuje się jego pokrycie. Nie bez znaczenia okazuje się jednak i to, która firma odpowiada za dachówki wykorzystywane przez inwestora. Zakup rozwiązań polecanych przez firmy, które dopiero debiutują na rynku sprawia, że pokrycie dachu jest tańsze. Niestety, jest to również zakup przyczyniający się do tego, że rośnie ryzyko wejścia w posiadanie dachówek niskiej jakości. Choć więc niekiedy oszczędności się opłacają, przeważnie pociągają za sobą ryzyko sprawiające, że trudno się na nie zdecydować z absolutnym spokojem.

Dachówka, czy blachodachówka?

Często można usłyszeć, że na pokryciu dachowym można zaoszczędzić, jeśli zrezygnuje się z klasycznych dachówek zastępując je blachodachówkami. Teza ta cieszy się dużą popularnością, okazuje się jednak, że często jest mitem budowlanym. Prawdą jest to, że materiał, z jakiego wykonuje się dachówki, jest nieco droższy niż ten, który wykorzystuje się do produkcji blachodachówek. Nie da się jednak ukryć, że już na etapie montażu to dachówki gwarantują znacznie mniej odpadów. W praktyce więc, choć blachodachówki są tańsze, trzeba ich kupić więcej niż klasycznych dachówek. Oczywiście, choć w Internecie nie brakuje kalkulatorów zestawiających ze sobą koszt pokrycia dachu z wykorzystaniem różnych rozwiązań, należy pamiętać o tym, że mamy do czynienia jedynie z szacunkami. Tak naprawdę, dokonywanie obliczeń powinno nastąpić w odniesieniu do konkretnego projektu. Zwykle najdokładniejsze jest te, które wykonywane jest przez samych dekarzy.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: