Jak uzyskać odszkodowanie z OC?

Każdy właściciel pojazdu zmechanizowanego, który został zarejestrowany w Polsce, musi posiadać obowiązkowe OC komunikacyjne. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób uzyskać odszkodowanie, kiedy dojdzie do wypadku lub kolizji.

Wniosek i kontakt z rzeczoznawcą

W celu uzyskania odszkodowania konieczne jest przekazanie ubezpieczycielowi danych dotyczących wszystkich uczestników kolizji lub wypadku oraz ich pojazdów, a także numeru polisy OC sprawcy. Nasz ubezpieczyciel musi też znać wszelkie okoliczności zdarzenia. W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie ustalić wspólnej wersji wraz ze sprawcą wypadku, należy bezzwłocznie wezwać na miejsce zdarzenia policje. Warto też w takim przypadku znaleźć świadków, którzy potwierdzą daną wersję zdarzeń.

Kiedy wniosek trafi już do towarzystwa ubezpieczeniowego, to te przejmuje inicjatywę i powinno wysłać do nas rzeczoznawcę, który udokumentuje skutki kolizji i na tej podstawie sporządzi kosztorys. Musimy przy tym zadbać, aby ten kosztorys uwzględniał cenę oryginalnych części, zwłaszcza jeśli samochód wciąż jest na gwarancji.

Kiedy odszkodowanie

Samo odszkodowanie, które pochodzi z OC sprawcy kolizji lub wypadku samochodowego powinno trafić na nasze konto w ciągu trzydziestu dni. W razie, gdyby w trakcie rozpatrywania wniosku pojawiły się jakieś wątpliwości, to czas ten może zostać wydłużony do dziewięćdziesięciu dni. Jeśli o przyznaniu odszkodowania decyduje proces karny lub cywilny, termin wypłaty pieniędzy uzależniony jest od decyzji sądu. Mamy też prawo do wyboru formy rozliczenia. Możemy tutaj wybierać pomiędzy formą bezgotówkową lub gotówkową. W pierwszym wypadku otrzymujemy odszkodowanie na konto. W tym drugimi mamy obowiązek wskazać warsztat samochodowy, w którym zostanie przeprowadzona pełna naprawa naszego samochodu. W tym drugim przypadku nie otrzymujemy do rąk własnych żadnych pieniędzy. Towarzystwo ubezpieczeniowe bezpośrednio rozliczy się z właścicielem wskazanego przez nas warsztatu samochodowego, a nam pozostaje jedynie odebrać naprawiony pojazd.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: