Jak w odpowiedzialny sposób pożyczać pieniądze?W rozumowaniu większości ludzi kredy i pożyczka niczym się nie różnią. Jest to nieprawda. Różnice są na tyle poważne, że nieroztropny ruch może skończyć się wielkim rozczarowaniem i popadnięciem w ogromne zadłużenie. Co więc jest lepsze: kredyt czy pożyczka?

Różnice pomiędzy pożyczką, a kredytem

Pierwszą znaczącą różnicą jest to, że pożyczek może udzielać wiele instytucji finansowych, a nawet osoba prywatna, zaś kredyty tylko dwa rodzaje tego typu organów: banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe, czyli tzw. SKOK-i. Dzieje się tak, ponieważ te dwa rodzaje instytucji znajdują się pod szczególną kontrolą władz państwowych, co jest konieczne, gdy w grę wchodzi udzielanie wierzytelności finansowych na setki tysięcy, a nawet milionów złotych.

Kolejną różnicą jest sposób naliczania należności, które musi pokryć osoba pobierająca kredyt lub pożyczkę. W przypadku kredytu należy zwrócić całą jego wartość + oprocentowanie i prowizję, jednak dzięki transparentności banków wysokość kwoty do spłaty jest przeważnie znana kredytobiorcy.

Dług

W przypadku zaciągnięcia pożyczki sytuacja się komplikuje. Jako że grono instytucji uprawnionych do jej udzielania jest znacznie szersze, trudno o taką przejrzystości. Pożyczki są często udzielane przez tzw. kasy pożyczkowe, które mogą w dużym zakresie zmieniać reguły spłaty należności. Przez to dług do spłaty może ulec znaczącemu powiększeniu. Dlatego lepiej zaciągać pożyczki w miejscach pewnych, takich jak banki lub zakład pracy.

Różnice dotyczą też terminu zwrotu pieniędzy. W przypadku kredytu jest on zawsze określony w umowie. W pożyczce nie ma takiego obowiązku, co więcej, nie ma nawet przymusu formułowania oświadczenia pisemnego. Dlatego należności mogą narastać bez ograniczeń, pomnażając zadłużenie. Ważne jest również to, że kredytobiorca musi wykazać zdolność spłaty kredytu, zaś pożyczkobiorca nie.

Ten krótki artykuł pokazuje, jak w rzeczywistości różnią się od siebie obie formy pobierania funduszy. Dlatego zawsze należy kierować się do instytucji finansowej ze świadomością, czego się chce dokonać i z być świadomym ewentualnych konsekwencji.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: