Jaki kominek wybrać?

Mimo że żyjemy w XXI wieku i korzystamy z najbardziej nowoczesnych technologii, to z ogromną przyjemnością wielu z nas patrzy na palący się ogień. Kominki są więc bardzo modnym detalem w naszych wnętrzach. Jaki kominek można wybrać?

Miejsce na kominek

Kominek najczęściej budowany jest w salonie. To najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w naszych domach – kominek może być jego prawdziwą ozdobą. Do wyboru jest obecnie mnóstwo różnego rodzaju kominków. W salonie o dużej powierzchni świetnie będzie prezentował się kominek panoramiczny. Tym, co wyróżnia kominek panoramiczny od innych rodzajów kominków jest bardzo duża szerokość wkładu. Drzwi w kominku panoramicznym mogą otwierać się bardzo różnie: do góry, na bok. Mogą mieć prostą lub narożną szybę. Bez względu na to, jaki rodzaj kominka panoramicznego zostanie wybrany, konieczne jest wybranie dla niego odpowiedniego miejsca. Z uwagi na duży ciężar kominka strop w pomieszczeniu na niego przeznaczonym musi mieć odpowiednią nośność. Warto też pamiętać o tym, że na wybudowanie kominka należy wybrać miejsce, które znajduje się jak najbliżej przewodu kominowego. Już po wybudowaniu kominka w jego sąsiedztwie nie powinien znajdować się sprzęt elektroniczny ani meble.

Bezpieczne korzystanie z kominka

Kominki z wkładem – a do takich należy kominek panoramiczny – są bardziej bezpieczne niż tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem. Mimo to posadzka w bezpośrednim sąsiedztwie kominka powinna zostać wykończona materiałem, który jest niepalny. Może to być gres, kamień lub płytki ceramiczne. Do palenia w kominku można używać tylko drewna sezonowanego. Tak nazywane jest drewno, które minimum 15 miesięcy przechowywano na powietrzu. Zaleca się palenie w kominku wyłącznie drewnem pochodzącym z liściastych gatunków drzew.

Kominki z wkładem są nie tylko piękne, ale także zdecydowanie bardziej praktyczne niż klasyczne kominki z otwartym paleniskiem. Wśród kominków z wkładem na uwagę zasługują kominki panoramiczne. To idealne rozwiązanie do pomieszczeń o dużej powierzchni.

Zobacz też: https://kratki.com/pl/jak-wybrac-kominek-do-domu/

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: