Jakie oświetlenie w sypialni

Jakie oświetlenie w sypialniSypialnia to przede wszystkim miejsce do spania, w którym z założenia człowiek ma się wyciszyć i wypocząć po ciężkim dniu pracy. Jednak wiele osób wykorzystuje sypialnię nie tylko do nocnego odpoczynku, ale także do czytania, oglądania telewizji, popołudniowego relaksu bądź poobiedniej drzemki.

Dlatego projektowanie sypialni powinno uwzględniać wszystkie te czynności. Równie istotna kwestą w aranżacji tego pomieszczenia jest dobre oświetlenie sypialni, które nie będzie przeszkadzać w odpoczynku, a jednocześnie wprowadzi nastrój odprężenia i relaksu. Podczas aranżacji i urządzania sypialni przychodzi taki czas, iż trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie oświetlenie do sypialni będzie najbardziej odpowiednie. Ponieważ sypialnia służy przede wszystkim relaksowi, to najlepszym światłem będzie światło miękkie, które – w odróżnieniu od ostrych jarzeniówek bądź świetlówek – sprzyja wypoczynkowi. Światło w sypialni nie musi być silne – dobrym rozwiązaniem jest wybranie żarówek o mniejszej mocy bądź ocieplenie strumienia światła przy użyciu żyrandoli bądź kloszy w ciepłych barwach. Warto też pamiętać o tym, aby światło w sypialni dostosować do ogólnego charakteru tego pomieszczenia – im ciemniejszy wystrój, tym więcej powinno być dodatkowego oświetlenia. W sypialni należy zadbać o intymną atmosferę, a nieocenioną rolę w jej tworzeniu odgrywa delikatne i rozproszone światło. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w oświetleniu tego pomieszczenia będzie połączenie różnych rodzajów światła – lamp, lampek i kinkietów. Lampy sufitowe stosowane są w większości sypialni, a ich wybór – płaskie czy wiszące – zależy od indywidualnych upodobań i charakteru sypialni. Taka lampa nie tylko oświetli pomieszczenie, ale także może być atrakcyjną dekoracją. Dodatkowo wystrój sypialni warto uzupełnić o lampki nocne (najlepiej po obu stronach łóżka), których światło powinno być skierowane do dołu (aby umożliwić czytanie).

Praktycznym rozwiązaniem jest także zamontowanie kinkietów – nad łóżkiem (i wtedy są alternatywą dla lampek nocnych) bądź w strategicznych punktach pomieszczenia.

Kinkiety dają rozproszone światło i doskonale sprawdzają się w małych sypialniach.. Światło w łazience może wydawać się szczegółem mniej istotnym – zwłaszcza w stosunku do całej aranżacji i wyposażenia tego pomieszczenia. A tymczasem dobre oświetlenie łazienki jest niezwykle istotne – z jednej strony powinno być funkcjonalne i praktyczne, z drugiej może podkreślić i uwypuklić ogólny charakter tego pomieszczenia. Projektowanie łazienki wymaga nie tylko zwrócenia uwagi na właściwe rozmieszczenie wyposażenia oraz dobranie odpowiednich kafelek, ale także odpowiedzenia na pytanie, jakie oświetlenie do łazienki będzie najbardziej odpowiednie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby umieścić w łazience źródło światła ogólnego – które równomiernie oświetli wszystkie powierzchnie. W tym przypadku sprawdzi się oświetlenie umieszczone w centralnym punkcie sufitu. Do oświetlenia kabiny prysznicowej bądź wanny wystarczy delikatne światło miejscowe – na przykład w postaci halogenów. Praktyczne projektowanie łazienki powinno także uwzględniać oświetlenie lustra wiszącego nad umywalką. Światło zamontowane nad lustrem powinno padać na osobę, która się w nim przegląda i równomiernie oświetlać jej twarz. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch źródeł światła po obu stronach lustra – na przykład kinkietów lub zwisających lampek. W oświetleniu lustra należy unikać halogenów, gdyż powodują one powstawanie cieni na twarzy.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: