Kilka informacji o elektrolitach

O elektrolitach w kontekście zdrowotnym z pewnością słyszał każdy z nas. Jednak mało kto wie, czym są elektrolity i dlaczego są nam niezbędne. Postaramy się więc wyjaśnić rolę pełnioną przez nie w organizmie oraz co zrobić, aby ich stężenie nie spadło poniżej bezpiecznego poziomu.

Kilka informacji o elektrolitach

Czym są elektrolity?

Są to jony soli krążące w płynach, które znajdują się w naszym ciele. Elektrolity są obecne z płynach tkankowych, krwi i osoczu. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest utrzymanie na odpowiednim poziomie jonów potasu, sodu, magnezu i wapnia. Już nawet minimalne zachwianie równowagi pomiędzy nimi może stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Bardzo szybko da o sobie znać układ nerwowy i układ krążenia, a szczególnie serce.

Kiedy tracimy elektrolity?

Cenne dla zdrowia substancje najczęściej tracimy w czasie upałów. Przyczyną utraty elektrolitów w gorące dni jest nasilone pocenie. Jeśli przy tym wypijamy bardzo małą ilość płynów, tracimy elektrolity bardzo szybko. Podobnie dzieje się podczas intensywnych treningów czy wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Przyczyną utraty elektrolitów może być także:

  • silna biegunka;
  • wymioty;
  • stosowanie restrykcyjnej diety odchudzającej;
  • wirusowa lub bakteryjna infekcja z wysoką gorączką.

Przyczyną niedoboru elektrolitów mogą być także popełniane przez nas błędy żywieniowe.

Objawy niedoboru elektrolitów

Ogólne osłabienie to pierwszy objaw, który może świadczyć o tym, że mamy zbyt niski poziom elektrolitów. Niedobór elektrolitów może skutkować również wystąpieniem nadciśnienia i zawrotami głowy. Bardzo często występującym objawem niedoboru elektrolitów jest drżenie i ból mięśni. Jeżeli nie zaczniemy reagować już przy pierwszych objawach, to pojawią się także zaburzenia rytmu pracy serca. Zbyt niski poziom elektrolitów odbije się także na kondycji naszego układu nerwowego; elektrolity są odpowiedzialne za przekazywanie do mózgu impulsów nerwowych. Nieznaczny ubytek elektrolitów uzupełnimy preparatami z apteki dostępnymi bez recepty.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: