panele sloneczne

Wielu naukowców przestrzega, iż źródła energii na naszej planecie powoli się kończą – i dlatego warto zainteresować się alternatywnymi rozwiązaniami. Jednym z nich są kolektory słoneczne, które już od wielu lat cieszą się dużą popularnością. I trudno się temu dziwić, gdyż charakteryzują się one wieloma zaletami – od funkcjonalności, poprzez wygodę użytkowania, aż po spore oszczędności. Dodatkowo kolektory solarne są bardzo ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. A ich szeroki wybór sprawia, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jakie są podstawowe rodzaje kolektorów? Oto kilka z nich.

Kolektory płaskie

Kolektory płaskie składają się z kilku podstawowych elementów – pokrycia, absorbera, wymiennika ciepła i izolacji. Ich niewątpliwą zaletą jest długi czas działania (przyjmuje się, iż jest to około 25 lat). Ten typ paneli fotowoltaicznych najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych – zwłaszcza takich, które nie mogą (z różnych względów) zostać podłączone do sieci ciepłowniczej. Kolektory płaskie mogą być cieczowe, gazowe lub dwufazowe.

Kolektory próżniowo – rurowe

Ten typ kolektora zbudowany jest z rur próżniowych, w których znajduje się absorber. Takie rozwiązanie zwiększa skuteczność kolektora i uniezależnia go od temperatury powietrza. W praktyce oznacza to, iż kolektor próżniowo – rurowy może także działać zimą – o ile jest słonecznie. Żywotność takich paneli jest nieco niższa niż żywotność kolektorów płaskich – i wynosi około 20 lat. Dodatkowo kolektory próżniowo – rurowe są droższe w instalacji i bardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Kolektory skupiające

Kolektory skupiające są wyposażone w specjalne zwierciadła, których głównym zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych w kierunku absorbera (pełniącego jednocześnie rolę wymiennika ciepła). Pewną wadą takich paneli jest fakt, iż powinny one poruszać się zgodnie z ruchem słońca (aby jak najdłużej korzystać z promieni słonecznych). Taka konieczność zwiększa nie tylko koszty samej budowy, ale także późniejszego utrzymania urządzenia.

Sprawdź na https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/.

Wszystkie wymienione wyżej kolektory słoneczne są w stanie dostarczyć około 60% ciepła potrzebnego do ogrzania wody użytkowej. Oczywiste jest to, iż najefektywniej działają w miesiącach letnich, ale także w innych porach roku można z powodzeniem wykorzystywać ich niemałe możliwości. A dodatkowe zalety sprawiają, iż warto się nimi zainteresować.

Zobacz też:

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: