Kredyt a pożyczka - jaka jest różnica?Kredyt i pożyczka są terminami często używanymi przez nas zamiennie. Jednak są pomiędzy nimi znaczne różnice formalne, jak i prawne. Istotą obu jest zaciągnięcie długu, przez co często je mylimy.

Zasady brania kredytów

Kredyty udzielane są jedynie przez banki i ściśle określone przez prawo bankowe. Zasady na jakich bierzemy kredyt są określone w umowie zawartej z bankiem. Znajdują się w niej: kwota kredytu, wysokość oprocentowania oraz warunki zmiany oprocentowania, wysokość prowizji, zasady i termin spłaty kredytu. Biorąc kredyt musimy przedstawić cel, na który będą przeznaczone pieniądze. Oprócz pieniędzy, które pożyczyliśmy, musimy w banku zostawić prowizję i odsetki.

Pojęcie kredytu jest bardzo szerokie i obejmuje ono wiele rodzajów. Możemy spotkać się z następującymi odmianami kredytu: hipoteczny, inwestycyjny, konsumpcyjny, lombardowy, obrotowy, towarowy, w rachunku bieżącym, w rachunku kredytowym, społeczny, konsumencki.

Często zaciągamy długi przez kredyty konsumpcyjne. Są one wybierany zwykle na opłacenie bieżących wydatków, np. zakup auta czy sprzętu domowego. Zabezpieczenia kredytu stanowią najczęściej dochody kredytobiorcy, a kwota kredytu zależy od możliwości spłaty osoby zaciągającej kredyt.

Popularne są również kredyty w rachunku bieżącym. Swoją popularność zawdzięczają między innymi łatwości w pozyskaniu przez nieskomplikowane formalności. Bank wymaga od nas posiadania stałych dochodów, bieżącego rachunku i pozytywnej historii kredytowej. Jeśli spełnimy te wymagania to nie powinno być problemu z uzyskaniem kredytu.

Zasada działania pożyczek

Pożyczka natomiast udzielana jest nie tylko przez banki, ale i inne instytucje i osoby prawne. Podstawowe zasady udzielenia pożyczki regulowane są przez Kodeks Cywilny. W tym przypadku spłata długu może być nieodpłatna. Umowa może mieć dowolną formę.

Co więc będzie odpowiedniejszym wyborem? Kredyt czy pożyczka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi sprawdzającej się w każdym przypadku. Trzeba przede wszystkim zapoznać się z ofertami na rynku i wybrać bardziej opłacalną dla nas opcję.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: