Malowanie mieszkania

Malowanie mieszkania warto przeprowadzić raz na kilka lat, dzięki temu pomieszczenia pozostają cały czas odświeżone.

Malowanie rozpoczynamy oczywiście od przygotowania podłoża. Czynność ta i jej zakres jest uzależniona od prac, jakie chcemy wykonać i od tego jak dalece zależy nam na jakości malowania. Czym innym w praktyce jest na przykład malowanie wynajmowanego mieszkania, a czym innym własnego domu. Załóżmy jednak, że zależy nam na jakości. W takim przypadku ścianę najpierw należy oczyścić. Najkorzystniej jest zerwać stare warstwy farby, ale jest to działanie niezwykle czasochłonne i daję niewielki efekt. Ograniczmy się zatem do wyrównania ścian, zaszpachlowania wszelkich dziur oraz umycia powierzchni.

Kolejnym krokiem jest samo malowanie, ale zanim to zrobimy, musimy mieć odpowiednie farby do wnętrz. Sam wybór farby jest uzależniony od naszych potrzeb oraz także możliwości finansowych. Cena farb waha się bowiem od kilkudziesięciu złotych za dziesięć litrów do nawet kilkuset złotych za tą samą pojemność.

To na co należy zwrócić uwagę, wybierając farby do wnętrz, to przede wszystkim ich wydajność. Im wyższa jest wydajność, tym większą powierzchnie jesteśmy w stanie pomalować daną ilością farby. Pamiętajmy jednak, że wydajność należy dzielić przez dwa. To znaczy, że jeśli dana ilość farby do wnętrz ma wystarczać na malowanie dziesięciu metrów kwadratowych, to realnie, jeśli oczywiście będziemy ścianę pokrywać dwoma warstwami, mówimy o pięciu metrach kwadratowych.

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest ścieralność. Ten czynnik mówi nam o tym, w jakim stopniu dana farba jest odporna na zmywanie i czyszczenie. Im jest on mniejszy, tym mniejsze są możliwości zmywania ewentualnych zabrudzeń. Tutaj zasada wymaga odpowiedzi na pytanie, jakie powierzchnie będą malowane. Każde mieszkanie ma bowiem pomieszczenia gdzie szczególnie łatwo o zabrudzenia i takie, gdzie powierzchnia jest praktycznie poza kontaktem z brudem. Taką jest na przykład sufit, gdzie szansa na zabrudzenie jest bardzo nikła.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: