Dach to kluczowy element każdego domu. Ważny jest z przyczyn oczywistych, ponieważ w ujęciu symbolicznym posiadanie domu to przecież posiadanie dachu nad głową.

Takie ujęcie można oczywiście potraktować trochę jako żart, ale jeśli przejdziemy do dyskusji o odpowiednim zarządzaniu wilgocią w domu, o izolacji hydrologicznej, o bilansie energetycznym, o mostkach ciepła, o spójności strukturalnej i ogromnej liczbie innych czynników, które decydują o tym, że nasz dom jest wygodnym miejscem do zamieszkiwania, sytuacja staje się znacznie bardziej poważna. Wybór odpowiedniego pokrycia dachu staje się kwestią życia i śmierci.

Czym się kierować?

Pokrycie dachu może być bardzo różne. Zazwyczaj warto jest jako priorytety uznać dwie kwestie. Pierwsza z nich to cena, bo nie oszukujmy się, jest ona bardzo istotna. Druga kwestia to wytrzymałość i tutaj temat robi się skomplikowany. Najprościej wytrzymałość można określić poprzez to, na ile lat dostaniemy gwarancję. Dachy Gerard to dzisiaj zazwyczaj 50 lat gwarancji, klasyczna blachodachówka to około 20 lat gwarancji, ale dachy z papy nie dostaną więcej niż dekadę. Zawsze oczywiście jest też dachówka ceramiczna, która potrafi mieć jeszcze dłuższą gwarancję, ale w tym przypadku musimy się mierzyć z bardzo wysokimi kosztami pokrycia dachowego i problemami w przypadku jego uszkodzenia. Na marginesie, należy pamiętać też o ograniczeniach technicznych dachu, na przykład pod względem jego nośności.

Nowoczesne rozwiązania

Technologia pozwala nam uzyskać więcej niższym kosztem. Znakomitym przykładem tego faktu są rozwiązania wykorzystujące system Gerard Corona, których podatkowym zadaniem jest stworzenie bezpiecznego i efektywnego dachu, ale równocześnie możliwe jest uzyskanie znakomitych właściwości estetycznych. Gerard Corona oferuje nam bowiem wygląd dachu, który niczym nie różni się od klasycznego gontu i sprawdza się znakomicie chociażby w Zakopanem, gdzie tego typu pokrycia dachu są szczególnie cenione z oczywistych względów.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: