Ostre dnawe zapalenie stawówChoroba ta występuje także pod nazwami: podagra, artretyzm, skaza moczanowa. Schorzenie objawia się ostrym bólem najczęściej dużego palca.

Bardzo często powoduje ona obrzęk kończyn i uniemożliwia chodzenie. Do rozwoju ostrego dnawego zapalenia stawów przyczynia się spożywanie pewnych produktów, otyłość i nadużywanie alkoholu.

Przyczyny choroby

W naszym organizmie non stop zachodzą pewne procesy chemiczne. Jednym z nich jest usuwanie kwasu moczowego – jednego z produktów ubocznych, które powstają w procesie trawienia. Jeżeli proces usuwania kwasu moczowego przez nerki zostanie zaburzony, zaczyna się gromadzić w tkankach. Jego nadmiar może wywołać ostre dnawe zapalenie stawów. Najczęściej ostre dnawe zapalenie stawów atakuje osoby w średnim wieku

Objawy

Pierwszy atak choroby wywołuje bardzo silny ból w dużym palcu stopy. Palec zaczyna się powiększać, staje się czerwony, błyszczący i gorący. Dolegliwości bólowe ustępują po kilku dniach, ale mimo to warto odwiedzić lekarza. Kolejne ataki mogą bowiem zdarzać się częściej. Choroba może zaatakować także inne stawy.

Leczenie

W pierwszym etapie choroby stosuje się leki przeciwzapalne. Jeżeli nie przynoszą one poprawy, niezbędne jest podanie leków, które zapobiegną poważnym komplikacjom. Nadmierne ilości kwasu moczowego zaczną bowiem tworzyć w stawach kryształki, które doprowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń i wywołają sztywność stawów. W leczeniu ostrego dnawego zapalenia stawów bardzo ważną rolę odgrywa właściwa dieta. W czasie trawienia takich produktów jak podroby, kraby, mięso gęsi i kaczek powstają bardzo duże ilości kwasu moczowego. Należy więc zrezygnować ze spożywania tych produktów. Należy również ograniczyć spożywanie roślin strączkowych i szpinaku, które zawierają duże ilości puryn. Chorobie sprzyja także spożywanie alkoholu. Ograniczając te produkty można zapobiec rozwojowi ostrego dnawego zapalenia stawów. Często pacjentom podawane są także leki, które zmniejszają poziom kwasu moczowego. Leki te zmniejszają częstotliwość ataków, zapobiegają także poważnym komplikacjom.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: