Panele słoneczne – nowoczesne źródło ciepła

Panele słoneczne znane są również jako kolektory słoneczne lub solary. Bardzo często mylone są z panelami fotowoltaicznymi, czyli bateriami słonecznymi. Baterie mają jednak za zadanie przetwarzać energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z kolei kolektory słoneczne przeznaczone są do wytwarzania energii cieplnej. Chodzi tu o energię, która jest w stanie ogrzać jakiś budynek. Panele podgrzewają ciepłą wodę zasilającą centralne ogrzewanie oraz wykorzystywaną na bieżący użytek. Co warto jeszcze wiedzieć o tych urządzeniach?

Dlaczego warto korzystać z paneli słonecznych?

Ostatnio coraz więcej ludzi poszukuje możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w codziennym życiu. Jest to szansa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, które doskwiera wszystkim. Każdy chciałby oddychać czystym powietrzem, korzystać z czystej wody i odżywiać się zdrowym, naturalnym jedzeniem. Jednocześnie jednak zanieczyszczenie środowiska jest tak duże, że szkodzi wszystkim istotom żyjącym na naszej planecie. Także i zdrowie ludzi cierpi na tym w znacznym stopniu. Coraz częstsze alarmy smogowe zmuszają do sięgania po inne metody ogrzewania budynków niż te stosowane dotąd. Panele słoneczne – montowane na dachach budynku, na ścianach lub przy domach czy firmach – to szansa na zapewnienie wewnątrz ciepła które będzie ekologiczne. Panele słoneczne znajdziesz na https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Jak działają kolektory słoneczne?

Panele słoneczne to urządzenia przeznaczone do konwersji energii promieniowaia słonecznego na ciepło. Nośnikiem ciepła może być przy tym albo ciecz, albo gaz. Jeśli chodzi o ciecz, wykorzystuje się najczęściej zwykłą wodę, ale czasem również glikol. Z kolei w przypadku gazu najczęściej stosowane jest powietrze. Istnieją różne rodzaje kolektorów: płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające oraz specjalne. Najlepiej spytać specjalistów jaki rodzaj sprawdzi się w konkretnym przypadku i jak dużą moc musi posiadać, żeby pozwolić na ogrzanie budynku. Co ciekawe, kolektory słoneczne mogą też służyć do podgrzewania wody basenowej.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: