Pożyczka czy kredyt - o to jest pytanieKażda osoba może w pewnym momencie swojego życia potrzebować pomocy finansowej. Nie ma w tym nic, co świadczyłoby negatywnie o tej osobie, jednakże podczas pożyczania pieniędzy warto pamiętać, że najważniejsze to podejmować decyzje rozsądne i świadome.

Pożyczenie pieniędzy z banku umożliwia zakup przedmiotów, na które nie można by było sobie pozwolić w innym przypadku. Może to być na przykład sprzęt AGD lub samochód. Tak samo podczas zakupu mieszkania – mało kto posiada wystarczająco pieniędzy, aby pozwolić sobie na kupowanie nieruchomości bez wzięcia kredytu hipotecznego.

Często jednak ludzie nie wiedzą, że istnieje różnica między kredytem a pożyczką, pomimo że pojęcia te często są błędnie używane naprzemiennie. Z prawnego punktu widzenia kredyt czy pożyczka działają jednak na całkowicie innych zasadach.

Kredyt

Kredyty mogą być udzielane przez banki, które zawsze muszą sprecyzować termin zwrotu całej kwoty. Cała umowa, która definiuje warunki kredytu musi być udokumentowana. Natomiast pożyczki mogą być udzielane przez każdego, co oznacza, że również przez bank, ale i przez osoby prywatne oraz firmy różnego rodzaju. Warunkiem jest to, że osoba udzielająca pożyczkę jest właścicielem tych pieniędzy. Oprócz tego nie jest wymagane sprecyzowanie daty, do której wszystkie pożyczone pieniądze muszą być zwrócone.

Pożyczka

Pożyczka wymaga też mniej formalności i przy jej udzielaniu nie ma wymogu spisywania umowy pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą. Sprawia to, że pod wieloma względami pożyczka jest o wiele lepszą opcją, ponieważ udzielana jest na zasadach znacznie bardziej elastycznych niż kredyty. Z drugiej strony wiele osób woli mieć wszystko spisane na papierze, z jasno wyznaczonymi zasadami działania, które uniemożliwiają popełnienie błędu przy interpretacji.

Niemniej jednak jeżeli ktoś zastanawia się co jest wygodniejszym rozwiązaniem – kredyt czy pożyczka – to powinien najpierw przeanalizować zarówno wady, jak i zalety obu opcji. Jedno jest pewne, jeżeli ktoś pilnie potrzebuje pieniędzy, to na pewno będzie miał możliwość ich uzyskania.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: