Przygotowanie do malowania drewna wystawionego na działanie czynników atmosferycznych

Drewno to jeden z wciąż bardzo często wykorzystywanych materiałów naturalnych w szeroko rozumianym budownictwie. Drewno jest elementem służącym do budowania całych budynków, małych konstrukcji i elementów dekoracyjnych, jakie pojawiają się w okolicach tychże budynków.

Jest to na przykład materiał, z którego budujemy chociażby ławki czy płoty. Jak każdy żywy materiał, drewno podlega degradacji biologicznej, przez co konieczne jest odpowiednie zadbanie o jego regularną konserwację. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Oczyszczanie powierzchni drewnianych

Zanim będzie można zacząć malowanie drewna na zewnątrz, konieczne jest jego odpowiednie oczyszczenie. Najczęściej problemem jest zabrudzenie błotem, pleśniami, grzybami i szkodnikami. Na drewnie mogą być pozostałości smarów, tynków, olejów czy wapna. Jakiekolwiek zabrudzenie obecne na drewnie w czasie jego malowania sprawi, że efekt będzie gorszy, ochrona słabsza, a wartości estetyczne w ogóle mogą być dalekie od ideału. Istnieje cała masa preparatów czyszczących do drewna, z których wyjątkowo dobrym jest po prostu woda pod wysokim ciśnieniem.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o siniznach i przebarwieniach wywołanych obecnością wilgoci. Usuwa się je za pomocą specjalnych preparatów stworzonych właśnie do tego celu.

Starsze powłoki malarskie

Malowanie drewna na zewnątrz to zazwyczaj konieczność poradzenia sobie ze starszymi powłokami ochronnymi. Jeśli są we w miarę dobrym stanie, nie trzeba z nimi robić prawie nic. Wystarczy tylko je dokładnie umyć z użyciem lekkiego detergentu, co pozwoli nam na pozbycie się naleciałości mogących utrudniać wiązanie nowych środków ochronnych. Potem trzeba tylko powierzchnię dobrze osuszyć i gotowe.

Mocno uszkodzona, spękana lub odrywająca się powłoka ochronna powinna zostać usunięta w sposób dla niej odpowiedni, czyli elektronarzędziami, opalarką lub zwyczajnie szpachelką. Istnieją także specjalne środki do usuwania starych podłoży, dzięki którym praca jest bardzo łatwa i usunięcie starej powłoki zajmuje krótki czas.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: