Rola elektrolitów w organizmie

Bardzo ważną rolę w naszym organizmie pełnią elektrolity. Najważniejsze z nich to potas, sód, magnez i wapń. Pierwiastki te rozpuszczają się w płynach ustrojowych. Ich źródłem jest woda i inne płyny oraz pożywienie. Przyjrzyjmy się bliżej tym pierwiastkom i zobaczmy, dlaczego ich niedobór jest dla organizmu groźny.

Rola elektrolitów w organizmie

Dieta źródłem elektrolitów

Sód to podstawowy składnik soli kuchennej. Wprowadzamy go do organizmu korzystając z soli. O ile przez cały rok powinniśmy raczej używać jej w ograniczonej ilości, to latem podczas upałów możemy solić trochę więcej – elektrolity tracimy wraz z potem. Źródłem potasu są:

  • pomidory;
  • ziemniaki;
  • suszone morele;
  • banany.

Stosując dietę bogatą w mleko i jego przetwory nie będziemy cierpieć z powodu niedoboru wapnia. Bardzo dobrym źródłem tego minerału są także rośliny strączkowe, sardynki i ciemne pieczywo. Najwięcej magnezu jest w gorzkiej czekoladzie i kakao. Pewne ilości magnezu zawierają także płatki owsiane i kasza gryczana.

Rola elektrolitów

Od elektrolitów zależy prawidłowa gospodarka wodna organizmu. Organizm wchłania wodę na zasadzie biernej osmozy. Proces ten może zachodzić w obecności jonów potasu, sodu, wapnia i magnezu. Dzięki nim woda może przechodzić przez błony komórkowe do tych przestrzeni, których gęstość jest wyższa. Odpowiedni poziom elektrolitów jest niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych. Dzięki temu prawidłowo może funkcjonować układ nerwowy. Odpowiednie stężenie elektrolitów jest potrzebne także do prawidłowej pracy mięśni. Największym mięśniem jest serce; niedobór elektrolitów jest przyczyną arytmii (zaburzenia rytmu serca).

Objawy niedoboru

Charakterystyczne objawy niedoboru elektrolitów to:

  • drżenie, kurcze i ból mięśni;
  • senność;
  • obrzęki kończyn;
  • brak energii.

Ewentualny niedobór elektrolitów bardzo szybko pozwolą uzupełnić preparaty apteczne. Są dostępne bez recepty. Są wśród nich preparaty przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych. Szybko poziom elektrolitów podniesiemy wypijając szklankę wody z łyżeczką miodu i szczyptą soli.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: