Różne warianty pizzy

Pizza to danie, które kocha chyba cały świat. Danie to jest niezwykle popularne także w Polsce. W wielu polskich miastach, na przykład w Dąbrowie Górniczej, można zjeść tradycyjną włoską pizzę. Pizza w Dąbrowie Górniczej jest na cienkim cieście, a dodatki dobrane są tak, aby smak pizzy jak najwierniej przypominał tę tradycyjną włoską.

Jak powstaje pizza?

Przygotowanie dobrego ciasta na pizzę zajmuje dużo czasu. Ciasto – na drożdżach lub na zakwasie – musi wyrastać co najmniej kilka godzin. Wyrośnięte ciasto w renomowanych polskich pizzeriach podobnie jak we Włoszech formuje się ręcznie. Wyjątkowo rzadko formuje się je wałkiem lub maszynowo. Ręczna technika formowania ciasta nazywana jest pizzaiuolo. Polega ona na tym, że ciasto naciska się palcami obu dłoni od jego środka ku brzegom. Pizzermeni, którzy chcą pracować w naprawdę dobrych lokalach, uczą się tej techniki na organizowanych w Neapolu kursach. Ciasto na pizzę przygotowuje się z mąki (najlepiej typ „00”), soli i wody. Tradycyjna pizza pieczona jest w piecach opalanych drewnem. Czas pieczenia jest bardzo krótki, we wnętrzu pieca panuje bowiem bardzo wysoka temperatura. Dobrze upieczona pizza ma nieprzypieczony, lekko uniesiony brzeg. Jest pulchna i elastyczna. Średnica pizzy jest różna, najczęściej klienci zamawiają taką o średnicy od 30 do 35 cm. Tradycyjnie pizzę we Włoszech je się palcami. Warto o tym pamiętać wybierając się do rodzimej pizzerii.

Składniki na pizzę

Klasyczna neapolitańska pizza Margherita składa się z niewielkiej ilości składników. Na wierzchu ciasta znajduje się sos przygotowany z pomidorów San Marzano, mozzarelli di bufala lub di latte. Większość Polaków woli jednak pizzę z większą ilością dodatków. Szczególnie często wybierane dodatki to: szynka, pieczarki, oliwki, owoce morza. Pojawiają się także bardzo nietypowe jak na pizzę dodatki: kebab, kiszona kapusta, polska kiełbasa, oscypek. Pizza w polskiej wersji ma też z reguły grubsze ciasto niż klasyczna włoska. Chętnie zamawiamy także dodatkowy sos.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/dabrowa-gornicza-c-h-pogoria

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: