Różnice między kredytem a pożyczkąGdy ktoś chce kupić nowy laptop, to bierze pożyczkę. Gdy natomiast pragnie się zakupić swój wymarzony dom, to bierze się kredyt hipoteczny.

Kredyt czy pożyczka – czy istnieje jakaś różnica? I jeżeli tak, to jaka?

Różnice oczywiście istnieją, choć z perspektywy zwykłego człowieka mogą nie wydawać się zbyt istotne. Dotyczą one bardziej regulacji prawnych i samych formalności, nie zaś istoty tego czego wynikiem jest kredyt czy pożyczka – czyli zaciągnięcie długu. W obu przypadkach końcowym efektem jest zdobycie pieniędzy.

Jednakże jeżeli chodzi o kredyty to pieniądze, które zdobędziemy, nie będą nasze. Tak samo jak nie należały one do banku, który nam je „wypożyczył”. Bank bowiem jest jedyną instytucją, która może udzielać kredyty i jednocześnie nie jest właścicielem udostępnianych pieniędzy. Wiąże się to ze zwiększoną formalnością przy załatwianiu kredytów różnego rodzaju. Musi zostać zawarta odpowiednia umowa, w której ściśle zdefiniowane są wszystkie warunki udzielanego kredytu, włącznie z określoną datą spłaty całego zadłużenia. Naliczone jest też oprocentowanie od udzielonego kredytu oraz odsetki.

Coś więcej o pożyczkach

Natomiast przy pożyczkach, pożyczkodawcą może być każdy, kto posiada swoje pieniądze i zgodzi się je oddać komuś innego – pożyczkobiorcy. W tym przypadku osoby te wymieniają się własnością, zatem pieniądze nie mogą należeć do osób trzecich. Udzielanie pożyczek regulowane jest przez Kodeks Cywilny, jednakże wiąże się z mniejszą ilością formalności niż wymagają tego kredyty. Jest to więc atrakcyjniejsza opcja dla wielu osób, które wolą nie podpisywać żadnych umów, ani nie wyznaczać konkretnej daty spłaty zadłużenia. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko umowy są spisywane także przy pożyczkach, zwłaszcza takich przekraczających kwotę 500 zł. Pożyczka jednak może być udzielana nieodpłatnie, to znaczy bez odsetek i oprocentowania, choć i to zależy od gestu pożyczkodawcy.

Bez względu na to, czy ktoś weźmie kredyt czy pożyczkę, musi być przygotowany na spłatę zadłużenia. Obie opcje mają jednak pewne różnice, o których warto pamiętać podczas podejmowania decyzji.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: