Trudny wybór oświetlenia

Jednym z najważniejszych elementów, jaki należy wziąć pod uwagę, aranżując wnętrze, jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Ma to niebagatelne znaczenie, bo poza swoją oczywistą rolą, światło nadaje też wnętrzu klimat, wprowadza odpowiedni nastrój oraz ma wpływ na samopoczucie osób w nim przebywających. Ma też oczywiście znaczenie w aranżacji w tym sensie, że może powiększać albo zmniejszać optycznie przestrzenie.

Poza tym naturalnie źródła światła, czyli wszelkie lampy, żyrandole czy kinkiety, są nie tylko funkcjonalnym elementem, ale też ważną częścią składową każdej aranżacji otoczenia. Zwłaszcza nowoczesne lampy nie tylko oświetlają, ale i zdobią.

Jakie oświetlenie wybrać?

Największy problem powstaje zwykle podczas aranżacji salonu, gdyż jeśli chodzi o inne pomieszczenia, wybór nie jest tak trudny. W kuchni potrzebne jest dobre światło do wykonywania czynności kuchennych, dobrze sprawdzają się więc nowoczesne lampy wiszące. W korytarzu świetnie sprawdzają się zwłaszcza halogeny, umieszczone na przykład w suficie i podłodze albo nisko nad nią, w ścianach. W łazience najlepsze jest połączenie górnego oświetlenia z podłogowym albo kinkietem umieszczonym przy lustrze – do wykonywania makijażu jest to rozwiązanie idealne. Do sypialni najlepsze będzie również połączenie górnego oświetlenia na przykład z lampkami znajdującymi się przy łóżku. A w salonie?

Dobrze oświetlone

Trudny wybór oświetleniaW pomieszczeniu tym zwykle spędza się wiele czasu, musi być więc ono dobrze oświetlone, także po to, by zapewnić dobre samopoczucie, bo do tego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, duża ilość światła jest niezbędna. Warto więc zdecydować się na górne oświetlenie dopasowane do charakteru pomieszczenia. W nowoczesnych salonach świetnie sprawdzą się designerskie lampy ledowe, w klasycznych – piękne, bogato zdobione lampy wiszące albo żyrandole. Idealnie będzie uzupełnić to oświetlenie o dodatki w postaci mniejszych lub większych klimatycznych lamp. Świetne są zwłaszcza lampy podłogowe, które znaleźć można w bardzo różnych modelach i stylach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: