Trzy sposoby na ochronę drewna

Drewno jest dość specyficznym materiałem budowlanym, głównie ze względu na jego niezwykłe walory estetyczne. Dobre drzewo charakteryzuje się także wysoką wytrzymałością, jednakże by zachować wszystkie te cechy przez długi czas, konieczne jest używanie produktów ochronnych.

Doświadczeni budowlańcy, którzy już od wielu lat zajmują się konstrukcjami drewnianymi znają wiele sposobów na zabezpieczenie tego materiału przed szkodliwymi warunkami. Można w związku z tym wyróżnić trzy najczęściej stosowane metody, do których używa się różnych środków, w zależności od zamierzonego celu.

W pierwszej kolejności należy wymienić dokładne malowanie, do czego wykorzystuje się specjalne emalie do drewna. W tej kategorii dostępne są jednak farby, które swoją skuteczność przejawiają w różnych aspektach. Jedne bowiem są bardziej odporne na uszkodzenia i ścieranie, czego doskonałym przykładem może być emalia ftalowa, której spoiwem jest mocna żywica alkidowa. Świetnie nadaje się ona np. do pomalowania podłogi czy schodów. Inne farby mają natomiast lepsze walory estetyczne, dlatego do pomalowania elementów bardziej ozdobnych warto użyć wodorozcieńczalnych emalii akrylowych.

Jeśli chodzi o najlepsze zabezpieczenie architektury drewnianej przed różnymi szkodliwymi elementami, warto stosować specjalne impregnaty do drewna. Główną zaletą takich środków jest to, iż zapewniają długotrwałą ochronę przed różnymi grzybami uszkadzającymi drewno, a także przed insektami. Dobrej jakości preparat tego typu chroni również przed wilgocią i promieniami UV. Wszystkie te cechy sprawiają, iż impregnatami maluje się elementy zewnętrze, takie jak płoty czy altany, a oprócz ochrony gwarantują one też niezły wygląd.

Jeśli natomiast najbardziej zależy nam na wydobyciu z drewna jego naturalnego i pięknego wyglądu to produktem, którego potrzebujemy z pewnością jest olej do drewna. Najlepsze wyroby z tej kategorii zawierają olej tungowy, który jest najtrwalszym olejem organicznym dostępnym na rynku. Pomalowanie elementów z drzewa takim olejem daje nie tylko wspaniałe efekty estetyczne, ale również wprowadza powłokę zabezpieczająca, która chroni deski przed wodą, śniegiem i szkodliwym promieniowaniem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować różne metody ochrony drewna, aczkolwiek przed podjęciem działania warto zasięgnąć specjalistycznej wiedzy. Działając bowiem pochopnie i bez doświadczenia, łatwo możemy spowodować kosztowne zniszczenia.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: