Wybór między kredytem i pożyczkąOsoby, które potrzebują gotówki, często stają przed dylematem – co wybrać, kredyt czy pożyczka? I jaka właściwie jest różnica między wzięciem kredytu, a pożyczką? W codziennym języku, oba te terminy są używane naprzemiennie i dla większości osób oznaczają to samo. Jednakże jeżeli ktoś zaczyna zdobywać więcej informacji na ten temat, można szybko zauważyć wiele różnic.

Skąd wziąć pieniądze?

Pierwszą z nich jest to, kto ma prawo udzielić nam kredyt czy pożyczkę. A mianowicie, kredyty mogą być udzielane tylko przez banki, ewentualnie SKOK. Natomiast pożyczki mogą być realizowane przez każdego – naszego sąsiada, jego działalność, ale i również przez bank. Na swój sposób pożyczki są mniej „formalne”, jednakże i one precyzowane są za pomocą przepisów prawnych.
Zatem drugim ważnych aspektem jest formalność. Kredyty wymagają znacznie więcej papierkowej roboty, ponieważ pieniądze, które pożycza bank nie należą tak naprawdę do tego banku – co oznacza, że bank nie jest ich właścicielem. Tak samo osoba, której udzielany jest kredyt, nie zostaje właścicielem pożyczonych pieniędzy. Dlatego też wszystkie warunki spłaty muszą być odgórnie spisane i zaakceptowane w postaci podpisania umowy sporządzonej przez bank. Umowa też zawiera datę, do której cała pożyczona suma musi zostać spłacona.

Pożyczki

Tymczasem gdy chodzi o pożyczki, to pieniądze pożyczone muszą mieć swojego właściciela. Najpierw właścicielem jest oczywiście pożyczkodawca, a potem staje się nim pożyczkobiorca. W związku z tym nie jest konieczne sporządzanie umowy, chociaż dla kwot powyżej 500 złotych, zazwyczaj powinno się takie umowy przygotowywać. Oprócz tego nie trzeba precyzować daty zwrotu zadłużenia. W przypadku pożyczek, koszty udzielania pożyczki mogą być nieodpłatne, chociaż bardzo często liczona jest prowizja i oprocentowanie, tak jak gdy udzielane są kredyty. Oprocentowanie jest oczywiście naliczane od wysokości w jakiej udzielany jest kredyt czy pożyczka.
Zatem jak można łatwo zaobserwować, zarówno kredyt i pożyczka ma swoje wady i zalety. Każdy powinien świadomie wybrać swoją opcję przy robieniu nowych długów.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: