Żele hydrokoloidowe: poznajmy je bliżej

Każdemu z nas przydarzają się różnego rodzaju rany. Niestety, nie wszystkie dobrze się goją. Nie zawsze wystarcza zakleić ranę plastrem czy zabandażować. Czasami niezbędne jest zastosowanie dużo bardziej specjalistycznych środków, które wspomogą proces gojenia. Zalicza się do nich żele hydrokoloidowe, które naprawdę bardzo dobrze się sprawdzają.

Jak działa żel hydrokoloidowy?

Żele hydrokoloidowe bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku ran mokrych, jak i suchych. Dopasowują się one do struktury rany, przyspieszają skutecznie proces gojenia i regeneracji. Tym, co zasługuje na szczególne podkreślenie jest to, że żel tworzy w ranie specyficzny mikroklimat. Sprawia, że powstaje wilgotne środowisko, które jednak skutecznie przepuszcza powietrze, a jednocześnie chroni przed bakteriami.

W przypadku jakich ran można stosować żele hydrokoloidowe?

Żele hydrokoloidowe mają naprawdę szerokie zastosowanie. Przede wszystkim doskonale radzą sobie z oparzeniami. Można po nie sięgać również wówczas, gdy leczenie dotyczy ran pooperacyjnych. Przynoszą bardzo dobre efekty w przypadku odleżyn, czyli tych ran, które pojawiają się u osób długotrwale unieruchomionych. Warto dodać, że odleżyny leczą się bardzo trudno, a żele hydrokoloidowe sprawiają, że proces leczenia przebiega zdecydowanie bez większych problemów.

Jak należy stosować żele hydrokoloidowe?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed nałożeniem żelu ranę oczyścić. Nigdy nie należy nakładać preparatu na ranę, która jest brudna. Przed nałożeniem trzeba także umyć dłonie – żel nakładamy wyłącznie czystymi rękami. Po nałożeniu żelu ranę można zabandażować bądź zakleić plastrem w zależności od potrzeby. Wiele osób pyta jak często trzeba nakładać żel na ranę. Uzależnione jest to od tego, jak bardzo rozległa jest rana i jak przebiega jej proces leczenia. Czasami trzeba to robić codziennie, czasami raz na kilka dni. Zawsze jest to kwestia w pełni indywidualna.

Żele hydrokoloidowe to naprawdę dobry wybór, jeśli zależy nam na przyspieszeniu gojenia się rany.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na Facebook’u!

Zobacz: